Większość z nas żyje w przekonaniu, że jedynie mężczyzna wydziela testosteron, natomiast kobiecy hormon to estrogen. Prawda jest jednak taka, że testosteron jest niezbędny zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej.
Można by się teraz zastanowić jaką rolę w ciele człowieka rzeczywiście pełni testosteron – jak wpływa na organizm mężczyzny i kobiety? Odpowiedź jest jednak bardzo prosta!
U mężczyzn hormon ten odpowiada za głęboki głos, wzrost mięśni, a także wytwarzanie jąder, jednakże i w przypadku kobiet pełni on ważną funkcję, ponieważ w niewielkich ilościach jest odpowiedzialny za produkcję jajników! Testosteron w przypadku kobiet ma również wpływ na nastrój, libido oraz metabolizm tkanki kostnej. Niezależnie jednak od płci, zarówno kiedy występuje w nadmiarze jak i niedoborze, pojawiają się różnorodne komplikacje. O jego ilości decyduje przysadka mózgowa wydzielająca hormon stymulacyjny pobudzający jajniki bądź jądra (w przypadku mężczyzn) do pracy. Z wiekiem jednak organizm człowieka zaczyna go produkować coraz mniej, a na jego niedobory niektórzy mężczyźni w ogóle nie reagują, zaś inni mierzą się z różnorodnymi objawami bardzo podobnymi do tych, jakie odczuwają kobiety w okresie klimakterium. Jednakże nie tylko wiek ma wpływ na zmniejszenie się testosteronu w naszym organizmie. Wpływ na ten proces mają niektóre choroby, jak cukrzyca lub miażdżyca, ale także długotrwały stres, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Niedobory testosteronu mają swoje odzwierciedlenie nie tylko w psychice powodując zmęczenie, niską samoocenę lub apatię, ale także w wyglądzie. Ciało mężczyzny może nabierać kobiecych kształtów: biodra stają się zaokrąglone, a brzuch i piersi bardziej zarysowane. U kobiet z kolei niedobór testosteronu objawia się nieco delikatniej zważywszy na mniejszą jego ilość w organizmie, jednak oznaką jego niedoboru może być zmniejszone libido, zaburzenia pamięci czy zniechęcenie.
Z kolei nadmiar testosteronu u obu płci powoduje między innymi wzmożoną agresję i impulsywność. U kobiet jest jednakże bardziej zauważalny poprzez nadmierne owłosienie ciała, pojawienie się trądziku oraz zaburzeń w miesiączkowaniu.