Krzem jest pierwiastkiem bardzo istotnym dla naszego zdrowia, choć jego znaczenie jest często marginalizowane i pomijane. W naturze występuje w ludzkich kościach, ścięgnach i stawach, we krwi, tkance tłuszczowej, limfie, a także wątrobie, trzustce i śledzionie. Najnowsze badania wskazują krzem, jako jeden ze składników hamujących rozwój osteoporozy. Bierze również udział w procesach starzenia się skóry i jej wytworów – włosów i paznokci.
Krzem – wpływa na zdrowie włosów paznokci i stawów. Odpowiada za kondycję naszej skóry. Sprzyja procesom regeneracyjnym, może być pomocny w leczeniu trądziku, nie tylko pospolitego ale i różowatego, bierze udział w syntezie kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego.
Krzem uczestniczy w procesach regeneracyjnych chrząstek i kości. Często, po operacjach przeprowadzonych na kościach, lekarze zalecają przyjmowanie krzemu. Jego działanie w tym przypadku jest podparte licznymi badaniami naukowymi. Jest też pomocny w ochronie naszych naczyń krwionośnych przed miażdżycą.
Skutkiem niedoboru krzemu może być łupież, łuszczenie się skóry, wypadanie włosów oraz ich przedwczesne siwienie. Niedobór tego pierwiastka może być przyczyną rozdwajania paznokci, a także zwiększać ich kruchość i łamliwość. Jest też niekorzystny dla skóry. Może być przyczyną różnego rodzaju zmian skórnych, w tym trądziku. Zbyt mała ilość krzemu może powodować szybsze starzenie się skóry w młodym wieku, długie gojenie się ran, słabsze gojenie się złamań. Może być jedną z przyczyn, osteoporozy i spadku odporności.
Krzem w organizmie można uzupełniać poprzez suplementację, a także właściwą dietę. Pomóc może spożywanie płatków owsianych, kaszy jaglanej, szparagów, rzodkwi. Dieta powinna być bogata w świeże zioła, czosnek, cebulę.
Niedobór krzemu jest często bagatelizowany, a może powodować znaczne problemy, zwłaszcza ze skórą, włosami oraz paznokciami. Poziom krzemu spada w trakcie życia, warto więc pomyśleć o włączeniu na stałe do diety produktów bogatych w ten pierwiastek, lub odpowiednich suplementów.

boblo.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZMIANY
Następny artykułffmpeg2theora 0.28

ZOSTAW ODPOWIEDŹ