Skoki ze spadochronu to ekstremalne sporty, którym przybywa coraz większe grono amatorów. Na spróbowanie swoich sił i pokonanie słabości decyduje się coraz więcej osób. Skoki ze spadochron są też znakomitym prezentem na urodziny czy rocznice związku. Takie przeżycie można wykupić w jednym z wielu punktów prezentowych. Jednak zanim umówi się na skok z samolotu, warto dowiedzieć się jak się do niego przygotować oraz poznać podstawowe informacje o skokach ze spadochronu.

 Pierwszy skok ze spadochronem

Pierwszy skok ze spadochronem to ten w tandemie, czyli z instruktorem. To on jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo skoku oraz kontrolę sytuacji. Tego typu skok ze spadochronem może wykonać każdy. Chcąc skoczyć w tandemie, nie trzeba przechodzić specjalistycznych szkoleń czy też posiadać wyjątkowej kondycji fizycznej. Jeżeli ze spadochronu chce się skoczyć samodzielnie konieczne są natomiast wielogodzinne kursy i szkolenia  (które w dużej mierze oparte są na skokach tandemowych) oraz badania potwierdzających dobry stan zdrowia.

Jak przygotować się do skoku ze spadochronem?

Wybierając opcję skoku w tandemie, nie trzeba za wiele robić. Przede wszystkim należy wybrać szkołę, umówić się na skok, zapłacić za niego i pojawić się w wyznaczonym terminie na lotnisku. Przed wejściem do samolotu lub w samym samolocie instruktor opowie, jak będzie wyglądał skok oraz jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać. Na miejscu zostanie też wręczona odpowiednia odzież i uprząż potrzebna do skoku. Uprząż pozwala skoczkowi na stałe połączyć się z instruktorem, dzięki czemu bezpiecznie wyląduje się na ziemi. Ekwipunek często zawiera również kamerę, która pozwala zarejestrować skok ze spadochronu i jest pamiątką po tym ekstremalnym przeżyciu.

Skok ze spadochronem z instruktorem nie wymaga wykupienia dodatkowych ubezpieczeń ani badań lekarskich. To o czym trzeba jeszcze pamiętać, to to, że na miejscu skoku z samolotunależy pojawić się trzeźwym.

Skoki spadochronowe w tandemie – co trzeba o nich wiedzieć?

Skoki spadochronowe najczęściej wykonuje się z wysokości 4 lub 3 tysięcy metrów. Skacze się z samolotów przystosowanych do skoków spadochronowych, czyli takich, które nie mają drzwi oraz posiadają specjalny zewnętrzny uchwyt pomagający skoczkowi wyjść na zewnątrz samolotu. Skacząc w tandemie, jest się przypiętym sztywno do instruktora za pomocą wielu karabińczyków zaraz po starcie samolotu. Znajdując się na odpowiedniej wysokości, należy trzymając się za uprząż i odchylając głowę do tylu położyć się na powietrze. A następnie jest już tylko szybowanie w powietrzu.

Przez pierwsze sekundy, a dokładnie minutę spada się swobodnie, z prędkością ok. 200 kilometrów na godzinę, dopiero po tym czasie otwiera się spadochron, który spowalnia opadanie oraz zapewnia łagodne lądowanie. W czasie lądowania należy podnieść nogi w górę, aby nie zawadzić nimi o ziemię.

Przeciwwskazania do skoku spadochronem

Skoki spadochronowe nie są jednak sportem dla wszystkich. Nawet tych w tandemie nie mogą wykonywać osoby, które chorują na epilepsję, wrodzoną łamliwość kości, ostre stany chorobowe układu oddechowego i krążeniowego oraz uszkodzenia kręgosłupa.

 

[Głosów:6    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ